W badaniu zakończonym na początku lipca 2017 roku brało udział 299 kobiet w 8 roku po chemioterapii z powodu raku piersi. Wyniki badań wskazują jednoznacznie iż:
aktywność fizyczna znacząco poprawia zdolności poznawcze (pamięć, percepcja i uwaga) kobiet po przebytym raku piersi odczuwających osłabienie pamięci i zdolności potrzebnych do organizacji, planowania i wykonywania zadań.
W badaniu ponadto przebadano poziom zmęczenia. Większość osób uważa, iż przy zwiększeniu aktywności fizycznej jego poziom rośnie. Jednak wyniki badań pokazują, iż w tym przypadku jest odwrotnie.
Ćwiczenia fizyczne u kobiet po przebytym raku piersi spowodowały obniżenie poziomu zmęczenia, co potem wpłynęło pozytywnie wpłynął na funkcjonowanie mózgu.
Paradoksalnie w badaniu najwyższy poziom zmęczenia, niepokoju i depresji zauważono w tej grupie kobiet, które były bardzo aktywne fizycznie, ale przestały trenować po diagnozie raka oraz u kobiet, które nigdy nie były aktywne fizycznie.
Wyniki tego badania są podobne do wcześniejszych doniesień naukowych i wskazują, iż zmęczenie oraz problemy z pamięcią i uwagą będące powikłaniem chemioterapii bardzo przypominają te związane ze starzeniem.
Autor badania – dr Ehlers podkreśla, iż z jego badania wynika proste przesłanie – nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie ćwiczeń. Zauważa ponadto, iż nawet 10 minutowe spacery mogą przynieść nam korzyści.
Źródło: Exercise Improves Cognitive Function in Breast CA Survivors – Medscape – Aug 02, 2017.; The effects of physical activity and fatigue on cognitive performance in breast cancer survivors, Diane K. Ehlers, 04 July 2017