Więcej niż 20% populacji Europy powyżej 15 roku życia pije nadmierne ilości alkoholu (5 drinków lub więcej) przynajmniej raz w tygodniu. Ponadto w żadnym kraju w Europie nie notuje się niskiego spożycia alkoholu na głowę mieszkańca (jednego, lub mniej drinków na dzień). Według WHO w 2010 roku spożyliśmy w Europie aż 9 litrów czystego alkoholu na osobę powyżej 15 roku życia, gdy w Ameryce Północnej i Południowej były to tylko 7,3 litry. Należy również zauważyć, że od tego czasu spożycie ciągle rośnie.
Roczne spożycie alkoholu na osobę w Polsce powyżej 15 roku życia jest powyżej już wysokiej Europejskiej średniej, w 2010 wynosiło 10,7 litrów i dalej rośnie!
Prawdopodobieństwo wystąpienia raka związanego z alkoholem jest w Europie Wschodniej aż 7 razy większe niż w krajach śródziemnomorskich. Średnie picie tylko 2 drinków na dzień może zwiększyć prawdopodobieństwo nowotworu jelita grubego i przełyku o 21%, a aż 1/3 wszystkich nowotworów jelita grubego w Europie może być przypisana spożywaniu alkoholu.
Najgorsze jest, iż tylko 10% Europejczyków zdaje sobie sprawę o związku pomiędzy występowaniem raka w przewodzie pokarmowym, a spożywaniem alkoholu. Dotychczas nie ustalono ŻADNEJ BEZPIECZNEJ ILOŚCI alkoholu jeśli chodzi o zachorowania na raka.
W Europie liczba zgonów z powodu pięciu najbardziej niebezpiecznych nowotworów układu pokarmowego wzrasta i nie przestanie wzrastać dopóki nie obniżymy spożycia alkoholu.
- Nowotwór jelita grubego
- Nowotwór przełyku
- Nowotwór trzustki
- Nowotwór wątroby
- Nowotwór żołądka
W tym momencie te 5 nowotworów powoduje w Europie w skali roku aż 3 miliony zgonów. Według analiz przy braku zmian w tendencji spożycia alkoholu liczba ta może wzrosnąć do 2030 roku do 11 milionów. A do 2050 aż do 14 milionów!
United European Gastroenterology bije na alarm i rekomenduje jako cel na obniżenie spożycia alkoholu do 2025 o co najmniej 10%.
W oświadczeniu Marris Jesse, zastępcy sekretarza do spraw zdrowia Estońskiej prezydentury Unii Europejskiej, można przeczytać, iż aby zmniejszyć efekty szkodliwego działania alkoholu w Europie należy wprowadzić kompleksową politykę zawierającą propagowanie zdrowego stylu życia, kampanie społeczne o zagrożeniach picia alkoholu, podwyżki akcyzy, zmniejszenie dostępności oraz lepszy dostęp do poradnictwa i leczenia uzależnień od alkoholu.
Źródło: UEG. Alcohol and Digestive Cancers Across Europe: Time for Change. Published online July 4, 2017
Kristin Jenkins. Love Affair With Alcohol Is Driving GI Cancers – Medscape – Jul 05, 2017, Memorial Sloan