Rekiny. Pierwsze myśli, które przychodzą nam na to hasło do głowy to „Szczęki” Spielberga, filmy klasy B i surferzy z poodgryzanymi nogami. Okazuje się jednak, że rekiny mogą być one bardzo przydatne w rozwoju medycyny.
Przeprowadzono serie badań na tych ciekawych rybach chrzęstnych i odkryto, iż ich zdolności regeneracyjne, ich oporność na rozwój nowotworów oraz infekcje są zdumiewające. Rekin, który płynąc za blisko powierzchni donosi dotkliwą ranę od śrub statku potrafi w pół roku zacząć ją goić, a po roku nie mieć po niej już ani śladu. Doniesienia te zaciekawiły naukowców i zmotywowały do dalszych badań.
Składnik wątroby rekina – skwalamina ma potwierdzone działanie przeciwbólowe i przeciwbakteryjne. Kolejne badania potwierdziły, iż hamuje ona angiogenezę (proces powstawania nowych naczyń krwionośnych, o kluczowym znaczeniu w rozwoju raka, gdyż dostarczenie krwi jest dla niego niezbędne, aby wyrósł powyżej kilku milimetrów). Jednak ze względu na zauważalne działania niepożądane, dalsze badania są potrzebne aby wprowadzić ją do leczenia.
W swoim badaniu Shivji znalazł dwa geny adaptacyjne u rekinów, które wyjaśniają siłę działania ich systemu immunologicznego i powód dla którego są tak oporne na nowotwory. Odpowiedniki tych genów u ludzi wykazują związek z rakiem piersi, jelita grubego i prostaty.
Oprócz powyższych zależności stworzono również proteinę opartą w budowie na naturalnej proteinie rekina. W modelach doświadczalnych wykazano jej potencjał w leczeniu zwłóknienia płuc.
Dodatkowo stworzono materiał naśladujący powierzchnie skóry rekina, który zaczyna być stosowany jako powłoka osłaniająca powierzchnie w szpitalu.
Źródło: Kathleen Doheny. What Sharks Can Teach Us About Our Health – Medscape – Jul 24, 2017, Memorial Sloan Kettering Cancer Center: „Squalamine.”, Mahmood Shivji, PhD, director, Save Our Seas Shark Research Center, Nova Southeastern University, Fort Lauderdale, FL.