W niedawnej metaanalizie stwierdzono redukcję śmiertelności całkowitej i sercowo-naczyniowej oraz zdarzeń wieńcowych, udarów, cukrzycy typu 2 i raka jelita grubego o 15-30% przy najwyższym spożyciu błonnika w porównaniu do spożycia najniższego. Ponadto, badania wykazały, że błonnik zmniejsza wagę, skurczowe ciśnienie tętnicze i stężenie cholesterolu całkowitego.
Większe spożycie „dobrych”, bogatych w błonnik węglowodanów w produktach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych, warzywach i owocach zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe oraz nowotworowe (oprócz raka jelita grubego także raka jajnika, trzustki, wątroby, głowy i szyi). Należy pamiętać, że płatki śniadaniowe są produktem przetworzonym i zawierają mniej błonnika.
W krajach rozwiniętych konsumpcja błonnika jest za niska, np. w USA wynosi średnio 18 i 15 g u mężczyzn i kobiet, podczas gdy zalecenia wynoszą odpowiednio 33,6 g i 28 g.
Błonnik przyśpiesza pasaż jelitowy ale wywiera również korzystny wpływ w innych mechanizmach – wywiera wpływ na mikrobiom jelitowy i redukuje stan zapalny, poprzez będący metabolitem błonnika maślan.Korzyści kliniczne w postaci poprawy rokowania obserwowano także u pacjentów z już rozpoznanym nieprzerzutowym rakiem jelita.
W odniesieniu do suplementacji błonnika w produktach żywnościowych lub suplementach, eksperci wyrażają lekki sceptycyzm. Wykazano, że może on zmniejszać stężenie glukozy i cholesterolu oraz poprawiać motorykę jelit, nie ma jednak obserwacji długotrwałych korzyści.
Zdaniem Stephena O’Keefe, (University of Pittsburgh):
Dodany błonnik jest lepszy niż brak błonnika, ale jesteśmy stworzeni do zbilansowanej diety, a taka dieta wiąże się z tym, co jest dostępne w sposób naturalny
Opracowano na podstawie: JAMA 2019 online, 17 kwietnia 2019 – Rita Rubin. High-Fiber Diet Might Protect Against Range of Conditions / Marcin Kargul – Biuletyn Naukowy Vademecum