Akcja Movember czyli zapuszczanie w listopadzie wąsów, prowokuje do rozmów o raku jąder i prostaty. Mężczyźni zapuszczają zarost, by zmianą swojego wizerunku zwrócić uwagę na problemy, które dla wielu panów pozostają nadal tematem tabu. Wszystko po to, aby uświadamiać panom, chłopcom ale też paniom, jak ważne są regularne badania i dbanie o swój stan zdrowia.
Zaczęło się od dwóch Australijczyków
Movember to międzynarodowa kampania, która narodziła się w Australii w 2003 roku kiedy to dwaj przyjaciele z Australii Travis Garone i Luke Slattery zorganizowali konkurs pod hasłem „Czy jesteś wystarczająco męski, by być moim kumplem?” Zaprosili do akcji 30 śmiałków, którzy wpłacili wpisowe 10 dolarów i przez 30 dni zapuszczali wspólnie wąsy. Na koniec – wszystkie zebrane pieniądze przekazali fundacji zajmującej się badaniami nad rakiem prostaty.
„14 lat później akcja objęła swoim zasięgiem coraz więcej krajów. Wszystko po to, aby zwiększać świadomość zdrowotną mężczyzn i ich najbliższych, dotyczącą kluczowej roli profilaktyki i wczesnej diagnostyki raka jądra czy prostaty.”
Od 2003 roku Fundacja Movember zebrała ponad 402 miliony funtów na walkę z nowotworami. Powstało też ponad tysiąc projektów związanych z profilaktyką nowotworów prostaty i jądra.
Rak jąder
Chociaż rak kojarzony jest głównie jako choroba osób starszych, to jednak nowotwory jąder atakują głównie ludzi młodych.
Rak jąder może przytrafić się każdemu mężczyźnie. Jest to jeden z najszybciej rozwijających się i najbardziej agresywnych nowotworów.
Ryzyko dotyczy nawet osób około 14. roku życia, chociaż przyjmuje się, że grupą najbardziej narażoną na zachorowanie są panowie w wieku od 20 do 34 lat.
Niestety nie ma wyszczególnionych żadnych czynników ryzyka czy zestawu wskazanych produktów spożywczych, ćwiczeń czy innych elementów, które pomogłyby tego nowotworu uniknąć.
Niepokojące pierwsze objawy
- powiększenie części lub całego jądra (jednostronne i stopniowe)
- powiększone jądro jest twarde, wyraźnie cięższe, niebolesne
Jedynie u 25 % chorych w chwili rozpoznania występują objawy stanu zapalnego lub bolesność.
Nowotwory prostaty
Jest to nowotwór rozwijający się bardzo powoli, a jego wykrycie na wczesnym etapie jest utrudnione ponieważ gruczoł krokowy nie jest tak dostępny jak np. jądra i trudno jest badać się samemu, a tym samym wykryć pierwsze niepokojące zmiany.
Nowotwór prostaty jest drugą, po raku płuc, najczęstszą przyczyną śmierci mężczyzn w Polsce.
Po 45. roku życia każdy mężczyzna powinien przynajmniej raz w roku realizować kontrolne badania krwi. Warto, aby znalazło się w nich badanie poziomu antygenu PSA. Jeśli wykracza on poza normę, lekarz ustali kolejne kroki.
Niepokojące pierwsze objawy
- częste oddawanie moczu, także w nocy
- trudności w oddawaniu moczu (trudności w rozpoczęciu oddawania moczu, słaby lub przerywany strumień)
- wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza.