Każdy po ukończeniu 50. roku życia powinien wykonać profilaktyczne badanie kolonoskopowe. Wśród bezwzględnych wskazań do przeprowadzenia kolonoskopii, niezależnych od wieku jest:
- niedokrwistość z niedoboru żelaza,
- zmiana rytmu wypróżnień (np. biegunki, zaparcia, ołówkowate stolce),
- polipy jelita grubego,
- krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego,
- choroby zapalne jelit,
- nieprawidłowości w innych badaniach,
- zachorowania na raka jelita grubego w najbliższej rodzinie.
„Jeżeli nie mamy podejrzenia dziedzicznego uwarunkowania raka jelita grubego, ale w najbliższej rodzinie ktoś z naszych bliskich chorował na ten nowotwór, kolonoskopię powinniśmy wykonać w ramach badań przesiewowych wcześniej (od 40 do 49 roku życia)”
U osób, które mają wyższe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego (obciążający wywiad rodzinny) powinno się wykonywać profilaktycznie kolonoskopię:
- w przypadku dziedzicznego raka jelita grubego bez polipowatości (HNPCC) od 20-25 roku życia co 1-2 lata (z usuwaniem ewentualnych polipów);
- w przypadku zespołu rodzinnej polipowatości gruczolakowatej (FAP) co 12 miesięcy od 12-15 roku życia,
- u chorych ze schorzeniami zapalnymi jelit co 1-2 lata, począwszy od ósmego roku trwania choroby, gdy zajęta jest prawa część jelita grubego lub po 15 latach, w przypadku zmian obecnych w lewej połowie okrężnicy.
Cześć onkologów uważa jednak, że dziś kolonoskopię powinno się wykonywać nie co 10, ale co 5 lat. I to począwszy od 40 roku życia. Wynika to z faktu, że pacjentów w rakiem jelita grubego przybywa i częściej niż kiedyś są to osoby przed ukończeniem 60 roku życia.